Poprište čuvene Termopilske bitke u kojoj se sukobilo hrabrih 300 spartanaca sa ogromnom persijskom vojskom...U Delfima je po grčkoj mitologiji živeo Apolon. U stara vremena ovaj grad je bio središte Grčke civilizacije i svemira pa su ga zvali "pupak zemlje"...
Bitka kod Termopila ili Termopilska bitka odigrala se avgusta 480. pre Hrista između persijske vojske pod komandom Kserksa I i saveza grčkih gradova pod komandom spartanskoga kralja Leonide. Mala sila, vođena spartanskim kraljem Leonidom blokirala je jedini put kojim je masivna vojska Kserksa i moglada napreduje, koristeći povoljan teren, dobru strategiju i dobro obučene vojnike. Osvajanje Termopilskog klanca je dalo Persijancima mogućnost dakontrolišu široke oblasti sve do Korinta, a posebno im je dalo mogućnost napada na Atinu.
Larisa je centar ekonomskog i kulturnog života tesalijske ravnice. Prema drevnom mitu, naziv grada potiče od nimfe Larise (supruge Posejdona i majke Aheja, Ftija i Pelazga), koja se udavila u vodama Piniosa. Prema stručnjacima, naziv potiče od prehelenskog korena i znači tvrđava. Kroz grad protiče mitska reka Pinios, pored koje se pruža gradski park Alkazar. U centru grada se ističe Akropolj, na brdu Frurio hram Svetog Ahilija i ostaci prvog antičkog gradskog pozorišta i drugo po veličini, odmah posle Epidaurusa. Kapacitet pozorišta bio je 10.000 gledalaca i izgrađeno je u 3.veku pre Hrista.
U grčkoj mitologiji, njihovom paganskom periodu i istoriji, postoje grčka svetilišta kojih je bilo mnogo i u blizini bitnih delova i gradova. Svetilišta su mesta gde bi obični ljudi, ili kraljevi odlazili na hodočašća kako bi spoznali svoju sudbinu i zamolili bogove za pomoć i oprost. Delfi se nalazi na najpoznatijoj proročanskoj planini u Grčkoj – Parnasus na severnoj strani Korintskog zaliva, .
Upravo tu se nalazi i Apolonov hram i tetar postavljen je tako da nadgleda celu dolinu. U trenutku zidanja, negde oko IV veka p.n.e. tatar je mogao da primi 5.000 gledalaca i kao takav je jedan od najpoznatijih teatara celokupne ljudske istorije.
Polazak iz Beograda u 17h. Noćna vožnja sa kraćim pauzama radi odmora i graničnih formalnosti.
Dolazak u Veliku/Kokkino Neor u prepodnevnim satima. Smeštaj u studija/apartmane. Slobodno vreme za individualne aktivnosti. Noćenje.
Jednodnevni izlet do Larise glavnog grada regije. Regija Larissa je centar Grčke poljoprivrede, pa tako i grad Larissa je jedan od centara prehrambene industrije.
Larisa
U gradu Larissa živi više od polovine stanovništva regije, tako da zvanično grad ima više od 130 000 stanovnika, i time zauzima sedmo mesto među gradovima u Grčkoj. Obilazak grada uz nezaobilazni šoping. Povratak nazad u popodnevnim satima.
Jednodnevni izlet za Termopile i Delfe. Najpre zastatajemo kod Termopilskog kanjona, gde možete napraviti neizbrisive fotografije, a zatim i kod spomenika kralju Leonidi, poznatog po čuvenoj borbi sa 300 Spartanaca protiv mnogobrojne persijske vojske. Posle toga put nastavljamo Tesalijskom dolinom, obilaskom Parnasa, pre nego što stignetmo u legendarne Delfe.
Teatar u Delfima
Dolazak u Delfe. Individualni obilazak lokaliteta (ulaznica nije uključena u cenu aranžmana) – atinska riznica, Apolonov hram, pozorište, antički stadion, hram proročice Pitije… Popodne povratak u Veliku/Kokkino Nero.
Polazak za Srbiju u popodnevnim satima. Noćna vožnja sa usputnim zadržavanjima radi odmora i graničnih formalnosti. U Beograd se stiže dan kasnije u jutarnjim satima.
Moderni turistički autobusi ( AC/TV ), ili mini bus.
Raspored sedenja u autobusu je određen redosledom prijave. Ukoliko stranke imaju želju da odaberu sedište, podnose zahtev i uplaćuju dodatnih 1000 din po sedištu. prilikom prijave za aranžman.
Datum polaska: naznačen je u tabeli.
Vreme i mesto polaska:
Uz ovaj pogram važe Opšti uslovi putovanja turističke agencije Halo Tours.
Velika je malo turističko naselje koje se nalazi na u regionu Larise (Tesalija), 150km južno od Soluna.
Čuvena plaža proteže se na 11km i prolazi kroz tri grada: Velika, Sotirica i Agiokampos.
Uz plažu su dostupne turističke atrakcije. Pored šetališta (u Velikoj i Agiokamposu) postoje brojne prodavnice, restorani, kafići, barovi, kafane i nekoliko noćnih klubova sa diskotekom.
U Velikoj nalazi se i medicinski centar, apoteka i bankomat.
Na plaži, pored kristalno čiste vode i pogleda na obližnja zelena brda i planine, nalazi se nekoliko uređenih plaža sa suncobranima i ležaljkama, kao i brojne gde se možete odmarati na svom peškiru.
U ovom delu Grčke nema gužve i masovnog turizma, Grci obično dolaze ovde za svoj odmor, tako da je atmosfera ovog mesta zaista grčka, porodična i jedinstvena.